Wydarzenia
Coraz wiÄ™cej mówi siÄ™ o zagrożeniach wynikajÄ…cych ze zÅ‚ej jakoÅ›ci powietrza. I chociaż jeszcze kilka lat temu niewiele mówiÅ‚o siÄ™ o smogu oraz jego przyczynach, dziÅ› coraz wiÄ™kszÄ… uwagÄ™ zwraca siÄ™ na sposoby ogrzewania domów i mieszkaÅ„. Niestety wciąż panuje przekonanie, że alarmy smogowe oraz wszelkiego rodzaju upomnienia ze strony Unii Europejskiej sÄ… nieco na wyrost, jednak prawda jest taka, że jeÅ›li nie uporamy siÄ™ z problemem niskiej emisji, nasze zdrowie z każdym rokiem bÄ™dzie zagrożone.
Zanim przejdziemy do sposobów walki z niskÄ… emisjÄ…, warto najpierw wyjaÅ›nić, co wÅ‚aÅ›ciwie oznacza ten termin i dlaczego bÅ‚Ä™dem jest zakÅ‚adanie, że niska emisja jest tożsama ze smogiem. Przede wszystkim, smog jest zauważalnym dla ludzkiego oka zjawiskiem (charakterystyczne ciemne zamglenie nazywane czÄ™sto "ciężkim powietrzem"), które wystÄ™puje w momencie natężenia gazów, spalin, pyÅ‚ów - ma to zwykle miejsce w bezwietrzne dni. NiskÄ… emisjÄ… nazywamy natomiast emisjÄ™ tychże wÅ‚aÅ›nie czynników (gazów, spalin, pyÅ‚ów), które sÄ… wynikiem wzmożonej komunikacji miejskiej (samochody) oraz niewÅ‚aÅ›ciwe ogrzewanie domów (dym z kominów, tzw. "kopciuchów"). Niska emisja jest emitowana codziennie i zwykle osiÄ…ga mniej wiÄ™cej te same wartoÅ›ci w danym sezonie, jednak do powstania zjawiska smogu jest również potrzebny brak wiatru.
Skoro już wyjaÅ›niliÅ›my, na czym polega różnica pomiÄ™dzy pojÄ™ciami niskiej emisji oraz smogu, warto wiedzieć, że najwiÄ™kszÄ… odpowiedzialność za jej powstawanie ponoszÄ… zwykli obywatele. Wbrew pozorom, fabryki oraz duże zakÅ‚ady produkcyjne nie wydzielajÄ… aż tak dużej iloÅ›ci szkodliwych pyÅ‚ów, ponieważ posiadajÄ… owoczesne systemy filtrujÄ…ce, które sÅ‚użą odgazowaniu spalin i siarczanów. To wszystko sprawia, że fabryki wydzielajÄ… mniej wiÄ™cej od 8 do 13 procent zanieczyszczeÅ„ w skali caÅ‚ego kraju. ZwyciÄ™zcami w wydzielaniu groźnych pyÅ‚ów jesteÅ›my my sami oraz nasze samochody osobowe, domy i maÅ‚e kotÅ‚ownie, które bardzo czÄ™sto sÄ… zasilane paliwem zÅ‚ej jakoÅ›ci.
Jak zatem przyczynić siÄ™ do poprawy powietrza? Przede wszystkim należy zastanowić siÄ™ nad zmianÄ… sposobu ogrzewania w swoim domu. Ekologicznym i - wbrew pozorom - ekonomicznym sposobem jest przerzucenie siÄ™ na ogrzewanie elektryczne. I choć wiele osób uważa, że jest to najdroższa metoda jakÄ… można wybrać, warto wspomnieć, że istniejÄ… systemy hybrydowe, które pozwalajÄ… na zminimalizowanie rachunków poprzez samodzielne wytwarzanie energii elektrycznej (np. za pomocÄ… paneli fotowoltaicznych). PamiÄ™tajmy, że ogrzewanie niskoemisyjne jest nie tylko trendem, ale również obowiÄ…zkiem, dlatego każdy nowo-wybudowany budynek musi speÅ‚niać wszelkiego rodzaju normy powiÄ…zane z niskÄ… emisjÄ….
Coraz wiÄ™kszÄ… uwagÄ™ poÅ›wiÄ™camy na zdrowy tryb życia, ustalanie odpowiedniej diety itp., czÄ™sto zapominajÄ…c, że zdrowie zależy również od tego, czym oddychamy. I o ile możemy zrezygnować z jedzenia makaronu, o tyle powietrze zawsze bÄ™dzie nam potrzebne, dlatego warto zmienić nie tylko styl życia, ale również sposób ogrzewania. Zdrowie nie jest jedynym argumentem Å›wiadczÄ…cym o sÅ‚usznoÅ›ci wymiany "kopciucha" na alternatywne źródÅ‚a ogrzewania, gdyż nowoczesne systemy sÄ… inwestycjÄ…, która pozwoli nam w przyszÅ‚oÅ›ci zaoszczÄ™dzić niemaÅ‚Ä… sumÄ™ pieniÄ™dzy.