Wydarzenia
Komfort w domu dajÄ… wygodne sprzÄ™ty i elegancki design. Ukrytym sprawcÄ… luksusu sÄ… też nowe technologie. Choć w dużej mierze na pierwszy rzut oka niewidoczne - to wÅ‚aÅ›nie one sprawiajÄ…, że we wÅ‚asnym domu czujemy siÄ™ bezpiecznie i komfortowo. NiewÄ…tpliwie przebojem wielu minionych sezonów jest rekuperacja.
Jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepÅ‚a, przy pomocy której można zatrzymać w pomieszczeniach duże iloÅ›ci ciepÅ‚a. Dotychczas kominy budowane dużym nakÅ‚adem Å›rodków, usuwaÅ‚y zużyte powietrze na zewnÄ…trz, przy okazji wyziÄ™biajÄ…c pomieszczenia. Rekuperator poprzez panowanie nad przepÅ‚ywem dba o wÅ‚aÅ›ciwy mikroklimat. DziÄ™ki temu nastÄ™puje caÅ‚kowita wymiana powietrza, jednak napÅ‚ywajÄ…ce powietrze odbierajÄ…c ciepÅ‚o od powietrza wypÅ‚ywajÄ…cego ogrzewa siÄ™ i tym samym nie nastÄ™puje wychÅ‚odzenie pomieszczenia.
W centralnym punkcie instalacji znajduje siÄ™ urzÄ…dzenie nazywane rekuperatorem. To w zainstalowanym w rekuperatorze wymienniku nastÄ™puje przekazanie ciepÅ‚a zpowietrza wywiewanego do powietrza nawiewanego. Instalacja skÅ‚ada siÄ™ z dwóch obiegów powietrza, które w rekuperatorze przepÅ‚ywajÄ… obok siebie, jednak nie mieszajÄ… siÄ™ ze sobÄ….
SÄ… dwa najczęściej stosowane rodzaje wymienników ciepÅ‚a stosowane w rekuperatorach.
1. Wymienniki krzyżowe − dwa strumienie powietrza spotykajÄ… siÄ™ w urzÄ…dzeniu pod kÄ…tem dziewięćdziesiÄ™ciu stopni. System naprzemiennie uÅ‚ożonych przegród zwiÄ™ksza wydajność procesu.
2. wymiennik przeciwprÄ…dowy − strumienie powietrza mijajÄ… siÄ™, przepÅ‚ywajÄ…c obok siebie w przeciwnych kierunkach. Ze wzglÄ™du na budowÄ™, sÄ… to bardzo wydajne aparaty.
Wentylacja tradycyjna dziaÅ‚a tylko w jednym kierunku. Jest systemem wywiewnym. Instalacja z rekuperatorem posiada dwa obiegi cyrkulujÄ…cego powietrza i urzÄ…dzenie centralnej wymiany. Ruch powietrza w starych rozwiÄ…zaniach zapewnia ciÄ…g powstajÄ…cy w pionowych kanaÅ‚ach wentylacyjnych. NapÅ‚yw Å›wieżego powietrza zapewniajÄ…, niestety tylko nieszczelnoÅ›ci. Wentylacja z odzyskiem ciepÅ‚a wprawia w ruch powietrze przy pomocy wentylatorów.
Oszacować można je na podstawie sprawnoÅ›ci urzÄ…dzeÅ„. Wymienniki krzyżowe mogÄ… odzyskać do sześćdziesiÄ™ciu procent ciepÅ‚a z usuwanego powietrza. Mechanizm przeciwprÄ…dowy ma sprawność siÄ™gajÄ…cÄ… osiemdziesiÄ™ciu procent. PrzedstawiajÄ…c to w wymierny sposób, widzimy, że instalacja może zaoszczÄ™dzić po przeliczeniu okoÅ‚o trzydziestu procent kosztów rachunków za ogrzewanie.
Rekuperacja jest skutecznym systemem antysmogowym. DziÄ™ki niej można nie otwierać okien ponieważ rekuperator przez caÅ‚y czas utrzymuje w pomieszczeniach odpowiedni mikroklimat. Instalacja posiada również system szczelnych filtrów, które oprócz kurzu wyÅ‚apujÄ… też wiÄ™kszość alergenów biologicznych i zarodniki grzybów i pleÅ›ni.
Bardzo czÄ™sto wykonanie instalacji zleca siÄ™ przypadkowej osobie. Prace postÄ™pujÄ… bez planu. Skutkiem tego jest czÄ™sto zbyt maÅ‚a Å›rednica przewodów wentylacyjnych, co wpÅ‚ywa na poziom haÅ‚asu i brak wÅ‚aÅ›ciwej izolacji rur, co skutkuje zanikiem procesu wymiany. Odzysk ciepÅ‚a bezwzglÄ™dnie wymaga osiÄ…gniÄ™cia kilku parametrów, bez których jego dziaÅ‚anie nie jest wystarczajÄ…ce.
JeÅ›li ktoÅ› zastanawia siÄ™, czy zainwestować pieniÄ…dze w budowÄ™ instalacji z rekuperatorem, powinien pamiÄ™tać, że jeÅ›li tego nie zrobi, musi wydać Å›rodki na kosztowny system kanaÅ‚ów wentylacyjnych biegnÄ…cych w kominach