Wydarzenia
W ostatnich latach można byÅ‚o zauważyć dążenia wielu wÅ‚aÅ›cicieli domów, czy mieszkaÅ„ do jak najwiÄ™kszego ograniczenia strat ciepÅ‚a w ich budynkach, w tym celu budynki te ocieplano, a starÄ… nieszczelnÄ… stolarkÄ™ drewnianÄ… zastÄ™powano nowÄ… w peÅ‚ni szczelnÄ… stolarkÄ… PCV lub aluminiowÄ…. Tym sposobem co prawna ograniczono problem strat ciepÅ‚a, a tym samym zmniejszono koszty ogrzewania takich budynków, jednak po pewnym czasie wÅ‚aÅ›ciciele tak zmodernizowanych mieszkaÅ„ zauważyli wystÄ™powanie problemów które nigdy wczeÅ›niej siÄ™ nie pojawiaÅ‚y - a byÅ‚y to m.in. zaparowane szyby okien i skraplajÄ…ca siÄ™ na nich para wodna, wilgoć w Å‚azience, zapach stÄ™chlizny w powietrzu, krople wody na pÅ‚ytkach oraz Å›lady pleÅ›ni w narożach pomieszczeÅ„ i zÅ‚e samopoczucie domowników - bóle gÅ‚owy, podrażnienia oczu, gardÅ‚a oraz zmÄ™czenie i problemy z koncentracjÄ….
Tym samym rozwiÄ…zujÄ…c jeden problem, którym byÅ‚y nadmierne straty ciepÅ‚a budynku, pojawiÅ‚ siÄ™ problem kolejny - budynek-puszka pozbawiony odpowiedniej wymiany powietrza. SkÄ…d pojawiÅ‚ siÄ™ ten problem - zapewne wielu czytelników już w tym momencie zna odpowiedź na to pytanie - mianowicie przed wymianÄ… stolarki okiennej odpowiedni dopÅ‚yw powietrza z zewnÄ…trz byÅ‚ zapewniony poprzez nieszczelnoÅ›ci okien i drzwi zewnÄ™trznych, powietrze to nastÄ™pnie byÅ‚o odprowadzane przez system wentylacji grawitacyjnej i wytworzone w ten sposób podciÅ›nienie wewnÄ…trz budynku powodowaÅ‚o zassanie kolejnej porcji powietrza z zewnÄ…trz. EliminujÄ…c nieszczelnoÅ›ci w stolarce okiennej dopÅ‚yw powietrza z zewnÄ…trz zostaÅ‚ odciÄ™ty, przez co wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie prawidÅ‚owo speÅ‚niać swojej funkcji.
Zanim przejdziemy do zagadnieÅ„ zwiÄ…zanych ze sposobami rozwiÄ…zania powyższych problemów, dla lepszego zobrazowania negatywnego wpÅ‚ywu niewÅ‚aÅ›ciwie dziaÅ‚ajÄ…cej wentylacji na zdrowie przedstawiÄ™ kilka faktów na ten temat. Pierwszym sygnaÅ‚em Å›wiadczÄ…cym o niewÅ‚aÅ›ciwym dziaÅ‚aniu wentylacji, który powinien zostać dostrzeżony jest uczucie zaduchu i nieÅ›wieżego powietrza przy wejÅ›ciu do danego pomieszczenia. Ma to zwiÄ…zek z nadmiernÄ… iloÅ›ciÄ… dwutlenku wÄ™gla w takim pomieszczeniu - dla porównania - przeciÄ™tne stężenie CO2 w Å›wieżym powietrzu waha siÄ™ od 340ppm na terenach wiejskich, przez okoÅ‚o 400ppm w miastach i 500ppm na terenach przemysÅ‚owych. WedÅ‚ug skali Pettenkofera, która jest akceptowana przez WHO - ÅšwiatowÄ… OrganizacjÄ™ Zdrowia, powietrze jest uznawane za zÅ‚ej jakoÅ›ci wówczas gdy stężenie dwutlenku wÄ™gla przekroczy 1000ppm, zaÅ› za wartość niebezpiecznÄ… przyjmuje siÄ™ 2500ppm. W przypadku gdy po wejÅ›ciu do pomieszczenia odczuwamy, że powietrze jest nieÅ›wieże, jest nam duszno - sugeruje to że stężenie CO2 utrzymuje siÄ™ na poziomie 1000 - 2000 ppm. Na pewno każdy pamiÄ™ta też z czasów szkolnych, gdy wchodziÅ‚ do niewietrzonej klasy, w której odbywaÅ‚o siÄ™ już tego dnia kilka lekcji - stężenie CO2 w takich przypadkach mogÅ‚o wynosić nawet od 3000 - 5000ppm.
Nadmierne stężenie dwutlenku wÄ™gla to nie jedyny problem wynikajÄ…cy ze źle dziaÅ‚ajÄ…cej wentylacji. Jak już wspomniaÅ‚em na poczÄ…tku tego artykuÅ‚u, niewÅ‚aÅ›ciwie dziaÅ‚ajÄ…ca wentylacja prowadzi do rozwoju bakterii, pleÅ›ni i grzybów o negatywnym wpÅ‚ywie których na nasze zdrowie, samopoczucie i wydajność pracy chyba nikogo nie muszÄ™ przekonywać. Rozwój powyższych organizmów, w pomieszczeniach w których przebywamy może prowadzić do takich dolegliwoÅ›ci jak zapalenia spojówek, podrażnienia gardÅ‚a, choroby pÅ‚uc, zaostrzenie astmy i wielu innych groźnych chorób.
W dÅ‚uższej perspektywie czasowej jedynym skutecznym sposobem na pozbycie siÄ™ wyżej wymienionych problemów jest zadbanie o prawidÅ‚owÄ… wentylacjÄ™ budynków, która skutecznie wilgoć z pomieszczeÅ„ sprzyjajÄ…cÄ… rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów oraz zapewni odpowiedniÄ… wymianÄ™ powietrza. Dla obu tych celów najlepszym rozwiÄ…zaniem bÄ™dzie zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepÅ‚a (rekuperacjÄ…), która nie tylko utrzyma ilość dostarczanego i odprowadzanego powietrza na wymaganym poziomie, ale również poprzez odzysk ciepÅ‚Ä… z powietrza odprowadzanego znacznie ograniczy straty energetyczne budynku, a tym samym pozwoli na zmniejszenie kosztów ogrzewania.