Wydarzenia
W artykule zostanie zaprezentowana możliwość podÅ‚Ä…czenia i sterowania falownikami serii CM-1F-... za pomocÄ… potencjometru dekadowego oraz samoprzylepnego zadajnika tablicowego ZAD-V. Falowniki CM-1F-... (falowniki z wyjÅ›ciem jednofazowym, dedykowane do silników 1F), dziÄ™ki swojej prostej konstrukcji, niskiej cenie, obsÅ‚udze praktycznie wszystkich silników elektrycznych prÄ…du przemiennego oraz braku koniecznoÅ›ci programowania zdobywajÄ… coraz to wiÄ™kszÄ… popularność na naszym rynku.
W naszym przykÅ‚adzie zostanie wykorzystany falownik CM-1F-0.75 o mocy 0.75kW, jednak pokazane poniżej sposoby podÅ‚Ä…czenia majÄ… charakter uniwersalny - ze wzglÄ™du na identyczne rozmieszczenie zacisków sterujÄ…cych w każdym z dostÄ™pnych na rynku modeli (CM-1F-0.22, CM-1F-0.37, CM-1F-0.55 oraz CM-1F-0.75) mogÄ… być one z powodzeniem wykorzystane do sterowania innych modeli z serii CM-1F.
Potencjometr dekadowy różni siÄ™ pod wzglÄ™dem budowy od tradycyjnego potencjometru obrotowego, pozwala on również na znacznie dokÅ‚adniejsze zadawanie czÄ™stotliwoÅ›ci wyjÅ›ciowej falownika. W potencjometrze dekadowym rezystancja jest ustawiana za pomocÄ… przycisków umieszczonych na jego obudowie, zaÅ› jak wynika ze schematu powyżej sposób podÅ‚Ä…czenia potencjometru dekadowego jest taki sam jak potencjometru obrotowego.
Ponadto pomiÄ™dzy zaciski falownika: "7" oraz "8" wpinamy przeÅ‚Ä…cznik, zaÅ› zaciski "8" i "9" mostkujemy ze sobÄ…, w ten sposób uzyskamy możliwość uruchamiania i zatrzymywania falownika oraz ustawimy jego tryb pracy na pracÄ™ z czÄ™stotliwoÅ›ciÄ… zadanÄ… za pomocÄ… wejÅ›cia analogowego.
Zadajnik samoprzylepny ZAD-V do falownika CM-1F-0.75kW podÅ‚Ä…czamy w sposób bardzo zbliżony do sposobu podÅ‚Ä…czania potencjometru, jedynÄ… różnicÄ… jest to że źródÅ‚em zasilania dla zadajnika jest zacisk nr "6" - źródÅ‚o napiÄ™cia +24VDC, nie zaÅ› jak byÅ‚o w przypadku potencjometru zacisk nr "10".
Pozostałych połączeń dokonujemy analogicznie jak w pierwszym przykładzie.