Wydarzenia
W artykule tym przedstawiÄ™ tak zwane "dobre praktyki", czyli zasady w jaki sposób powinno przyÅ‚Ä…czać siÄ™ wentylatory i nie tylko do sieci elektrycznej (opisane tutaj reguÅ‚y, można z powodzeniem stosować do wiÄ™kszoÅ›ci urzÄ…dzeÅ„ napÄ™dzanych silnikami elektrycznymi). Duża część użytkowników od razu po zakupie wentylatora przystÄ™puje do jego podÅ‚Ä…czania, nie zwracajÄ…c uwagi na zalecenia producenta zawarte w instrukcji obsÅ‚ugi, podÅ‚Ä…cza wentylator do sieci "na ostro" bez stosowania wymaganych zabezpieczeÅ„. Takie postÄ™powanie w wielu przypadkach może skoÅ„czyć siÄ™ uszkodzeniem urzÄ…dzenia lub nawet caÅ‚ej instalacji elektrycznej.
Pierwszym elementem majÄ…cym wpÅ‚yw na niezawodność dziaÅ‚ania, jak również na bezpieczeÅ„stwo caÅ‚ego obiektu w którym bÄ™dzie pracowaÅ‚ wentylator jest dobór przewodów silnikowych o odpowiednim przekroju. W przypadku zÅ‚ego dobrania - przewód zbyt dÅ‚ugi o maÅ‚ym przekroju, wystÄ…piÄ… w nim duże spadki napięć utrudniajÄ…ce rozruch silnika. Poza tym źle dobrany przewód w trakcie pracy bÄ™dzie nagrzewaÅ‚ siÄ™ do wysokich temperatur, co może skutkować uszkodzeniem jego izolacji i w konsekwencji zwarciem lub nawet pożarem. W przypadku trudnoÅ›ci z doborem odpowiedniego przekroju przewodu polecam skorzystać z bezpÅ‚atnego narzÄ™dzia dostÄ™pnego na stronie www.falowniki24.info.pl, jakim jest kalkulator doboru przewodów silnikowych.
Każdy silnik wymaga zastosowania zabezpieczenia chroniÄ…cego go przed skutkami zwarć oraz przeciążeÅ„. UrzÄ…dzeniami, które speÅ‚niajÄ… te funkcje sÄ… wyÅ‚Ä…czniki silnikowe - zapewniajÄ… one kompleksowÄ… ochronÄ™ zarówno silnika, jak również instalacji elektrycznej. WyÅ‚Ä…czniki te posiadajÄ… najczęściej regulowanÄ… nastawÄ™ - musi być ona odpowiednia do maksymalnego dopuszczalnego natężenia prÄ…du podanego na tabliczce znamionowej silnika. NiezbÄ™dne jest również, by wyÅ‚Ä…cznik posiadaÅ‚ zabezpieczenie przed skutkami zaniku fazy w sieci zasilajÄ…cej urzÄ…dzenie - w przypadku braku jednej fazy, zabezpieczenie powinno wyÅ‚Ä…czyć wentylator.
Część silników posiada wbudowane czujniki temperatury uzwojeÅ„ (termistory PTC), które chroniÄ… silnik przed przegrzaniem poprzez kontrolÄ™ jego faktycznej temperatury. W czujnikach PTC po osiÄ…gniÄ™ciu nominalne temperatur nastÄ™puje nagÅ‚y duży wzrost rezystancji, który jest wykrywany przez wspóÅ‚pracujÄ…cy z czujnikiem przekaźnik rezystancyjny, wyÅ‚Ä…czajÄ…cy wówczas silnik. PrzykÅ‚adowy przekaźnik rezystancyjny i schemat jego podÅ‚Ä…czenia zostaÅ‚ opisany w artykule: Przekaźnik nadzorczy rezystancyjny MPN-RTA-M230-108.