Wydarzenia
Posiadanie dobrej wentylacji w mieszkaniach jest warunkiem koniecznym by móc cieszyć siÄ™ zdrowiem swoim i swoich najbliższych. Powietrze w naszych domach czy też mieszkaniach musi być na bieżąco wymieniane w celu usuniÄ™cia nie tylko wilgoci ale również zanieczyszczeÅ„ i gazów powstajÄ…cych w ciÄ…gu dnia. PrzykÅ‚adami takich zanieczyszczeÅ„ i gazów mogÄ… być: dwutelenek wÄ™gla, formaldehyd, radon, inne gazy oraz pyÅ‚y. W tym artykule przyjrzymy siÄ™ bliżej możliwoÅ›ci zastosowania wentylacji mechanicznej, jako alternatywy dla nie zawsze wystarczajÄ…cej wentylacji grawitacyjnej.
Wentylacja mechaniczna jest konieczna, by móc zapewnić odpowiedniÄ… wymianÄ™ powietrza dostosowanÄ… do potrzeb mieszkaÅ„ców niezależnie od warunków panujÄ…cych na zewnÄ…trz pomieszczenia (temperatura zewnÄ™trzna, siÅ‚a oraz kierunek wiatru) co nie jest możliwe przy wykorzystaniu tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje w swej zasadzie dziaÅ‚ania naturalny ruch powietrza - powietrze ciepÅ‚e jest lżejsze od zimnego i pod wpÅ‚ywem siÅ‚y wyprou unosi siÄ™ do góry i poprzez kanaÅ‚y wentylacyjne ucieka na zewnÄ…trz. W skutek tego w pomieszczeniach powstaje podciÅ›nienie, które sprawia że do pomieszczenia napÅ‚ywa Å›wieże powietrze z zewnÄ…trz. Jednak w przypadkach gdy pomieszczenie jest szczelne - okna bez nawiewników, szczelin nawiewnych - wówczas powietrze nie jest w stanie krążyć dostatecznie w naturalny sposób i nie dochodzi do jego wymiany. Również w przypadku, gdy temperatura na zewnÄ…trz jest wyższa od tej panujÄ…cej w pomieszczeniu, co latem bardzo czÄ™sto ma miejsce, wentylacja grawitacyjna nie bÄ™dzie dziaÅ‚ać prawidÅ‚owo.
Jak widać zapewnienie wymiany powietrza na odpowiednim poziomie w ciÄ…gu roku jest praktycznie nie możliwe przy wykorzystaniu jedynie wentylacji grawitacyjnej, a wymiana ta jest szczególnie ważna z powodu utrzymania zawartoÅ›ci wilgoci i dwutelenku wÄ™gla w powietrzu na okreÅ›lonym poziomie. Zalecana wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi okoÅ‚o 45%, w przypadku gdy jest ona wyższa (powyżej 50%) zaczynajÄ… rozwijać siÄ™ roztocza, zaÅ› w przypadku gdy w zimie wilgotność przez dÅ‚uższy czas utrzymuje siÄ™ powyżej 60% woda zaczyna siÄ™ skraplać w chÅ‚odnych strukturach domu i w tych miejscach zacznie tworzyć siÄ™ pleśń. Również poziom zawartoÅ›ci dwutlenku wÄ™gla w powietrzu nie powinien przekraczać 1000 ppm (0,1%), jeÅ›li tak siÄ™ dzieje to przy poziomie 1500 ppm powietrze zaczyna być odczuwane jako nieÅ›wieże i duszne, przy poziomie 2% wzrasta czÄ™stotliwość oddechów, zaÅ› dÅ‚uższe przebywanie w takim pomieszczeniu skutkuje bólem gÅ‚owy.
Istnieje szereg norm okreÅ›lajÄ…cych jakie iloÅ›ci powietrza, z jakich pomieszczeÅ„ powinny powinny zostać wymienione w ciÄ…gu godziny. Dla zapewnienia odpowiedniej iloÅ›ci Å›wieżego powietrza, w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków można kierować siÄ™ zasadÄ…, że caÅ‚kowita wymiana powietrza w pomieszczeniu powinna nastÄ™pować co dwie godziny (w przypadku budynków starszych niż rok) lub co godzinÄ™ (w przypadku budynków, które majÄ… mniej niż jedne rok - w celu usuniÄ™cia szkodliwych gazów i wilgoci strukturalnej).
Zastosowanie wentylacji mechanicznej najlepiej z rekuperacjÄ…, czyli odzyskiem cieÅ‚a (o czym bÄ™dziemy pisać w nastÄ™pnych artykuÅ‚ach) niesie za sobÄ… szereg korzyÅ›ci w stosunku do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Wenylacja ta niezależnie od warunków panujÄ…cych na zewnÄ…trz pomieszczenia, jest w stanie zapewnić dopÅ‚yw Å›wieżego powietrza, którego ilość może być rÄ™cznie lub automatycznie regulowana poprzez zmianÄ™ prÄ™dkoÅ›ci oborotowej wentylatorów i tym samym dostosowywana do aktualnych potrzeb mieszkaÅ„ców.